Заниманията "Лято в музея" завършиха с изложба на предметите, изработени от участниците в галерията и музея. Ако младите хора на Свиленград един ден изберат за своя професия някаква творческа дейност, то техните творения биха могли да се превърнат в културни ценности. През това лято в музея те не само рисуваха и моделираха с глина, но и играейки се учиха да работят в екип. Пътувайки назад във времето се запознаха със средновековната българска керамика, оформиха интериора на българския възрожденски дом, изработиха от солено тесто праисторически бижута, останаха очаровани от колорита на българските национални носии, придобиха умения за плетене на една и две куки. С любопитство надникнаха в миналото на родния край.

Тези, които се включиха в петъчното занятие в музея се запознаха с преславската рисувана керамика и като средновековни художници оцветяваха керамични плочки.

По идея на БНТ ученици от 4 до 12 клас тръгнаха по следите на малко известни факти за Апостола на Свободата. В продължение на месец те изследваха документи, легенди и места, свързани с живота на Апостола.

Видео: http://news.bnt.bg/bg/a/levski-v-moya-grad-epizod-2

На 17.06.2017 г. групата "Пътешествие в миналото" посети средновековната крепост при с. Мезек, където проведоха историческата игра "Българознайковци". Играта върна пътешествениците назад във времето на Средновековието и затова те предварително си бяха избрали герои от тази епоха и приготвили съответните средновековни костюми. Учениците се бяха разделили на два отбора - на кавхан Елемаг и комит Телериг и в началото всеки участник представи своя персонаж. След което последваха забавни игри, имащи за цел да проверят знанията, съобразителността, уменията, а и силата на играчите. Игрите включваха познаване на гатанки скрити в орехи, отговаряне на въпроси за живота на хората от средновековната епоха, разчитане на надписи на глаголица с помощта на кодов кръг, разпознаване на билки, определяне на средновековното меню, игра но сол и хляб и за финал- дърпане на въже. Отборът победител спечели ключовете на крепостта. Накрая всички похапнаха и от средновековното меню.