Европейски дни на наследството

Във връзка с Европейските дни на наследството в Исторически музей -Свиленград се откри  на 29-и септември изложба, посветена на „Занаятите в стария град”, а на 30.09.2017 г.  всеки ще може безплатно да разгледа и музейните експозиции. Продължава и  дарителската кампания за набиране на средства за изграждане паметника на генерал Никола Иванов - първият паметник у нас на героя от Одрин.

Прави впечатление, че Свиленград и неговото минало през последните години събужда любопитството  на посетители и гости. А кръстопътното му местоположение през вековете и до днес е причина за бързата промяна на облика на селището, което също привлича.  Значението на този район като важна точка по пътя от Изток на Запад и от Север на Юг не би могло да загуби своята стойност, но затова са и музеите - да съхраняват паметта за отминалото време и да не забравяме кои сме и откъде сме тръгнали днес при динамичното развитие. Експозицията представя най- разпространените занаяти в района на  от преди 50-100 години, като копринарство , грънчарство, дърводелство, бъчварство, гайтанджийство, терзийство  и др. Тук  могат да се видят експонати от фонда на музея, свързани с тези производства. Любопитството събужда не само ръчно точените пасма коприна, но първата ръчно щампована копринена тъкан в Свиленград. Освен това изложени са и семейни реликви -собственост на жители от с.Левка, съхранили родовата си памет чрез запазените оръдия и произведения на труда, майсторски свидетелства за различни занаяти на техните предци. От музея се показват архивни документи за етнорелигиозната принадлежност на занаятчиите и търговците, дали своя принос за социално-икономическото развитие на региона. Чрез мултимедия се представя възникването и развитието на занаятчийството и търговията в Свиленград и най-известните фамилии с най-разпространените занаяти: копринарство, бъчварство, гайтанджийство, грънчарство, тъкачество, шивачество и дърводелство.