Конференция „Занаятчии, търговци, пазари: социално-икономическо развитие на тракийските земи”

На 2 октомври в Свиленград се проведе научна конференция на тема „Занаятчии, търговци, пазари: социално-икономическо развитие на тракийските земи”, организирана от Института по етнография и фолклор с етнографски музей при БАН, Община Свиленград и Исторически музей – Свиленград.

Участие в научния форум взеха учени от ИЕФЕМ-БАН, Института по блаканистика с център по тракология – БАН, РИМ-Стара Загора, РИМ-Хасково, ИМ-Харманли, ИМ-Свиленград, историци и археолози от Гърция и местни краеведи. Бяха представени нови сведения за ботаниката и растениевъдството на Тракия в пътеписите и научните трудове на Доменико Сестини (1750-1832) за занаятчиите и търговците в днешния Свиленград в периода XVI-XIX в.; за ролята на калайджийството в икономическото развитие на Тракия; за Крушо Хаджижелев – един от крупните търговци и благодетели и множество доклади, свързани с производството на коприна в Свиленград и региона.